Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Joe Biden me masa të reja kundër dhunës me armë

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden do të paraqesë nesër një seri masash që synojnë luftimin e dhunës me armë.
Ai kështu do të zbatojë premtimin parazgjedhor për të futur kufizime më të rrepta në mbajtjen e armëve, raporton AP, duke iu referuar një burimi anonim i cili është i njohur me planet.
Biden pritet të publikojë rregullore më të rrepta që përfshijnë eliminimin e tregut për të ashtuquajturat armë të improvizuara, si dhe kontrolle më të rrepta për blerësit e armëve.

Në Shtetet e Bashkuara, armët e zjarrit, të cilat bëhen edhe në shtëpi, për shembull një pistoletë e papërfunduar pa një numër serik, sipas ligjit aktual, mund të shiten pa kontroll sigurie.
Biden gjithashtu planifikon të emërojë kandidatin e tij për kreun e Agjencisë së Alkoolit, Duhanit dhe Armëve të Armëve (ATF) i cili do të jetë kryesor për zbatimin e ligjeve të armëve.
ATF nuk ka pasur një drejtor të përhershëm që nga viti 2015, dhe agjencia aktualisht drejtohet nga drejtoresha e përkohshme Regina Lombardo.

Biden po përballet me presion në rritje për të vendosur kufizime të rrepta në bartjen e armëve pas një serie të shtënash në të gjithë Shtetet e Bashkuara në kohët e fundit, në të cilat shumë njerëz janë vrarë.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...