Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Johnny Depp humb gjyqin ndaj The Sun, detyrohet të paguajë 706 mijë euro dhe i refuzohet apelimi

Aktorit hollivudian Johnny Depp i është refuzuar leja për të apeluar gjyqin pasi humbi aksionin e tij të shpifjes ndaj aksioneve të larta kundër mediumit The Sun për përshkrimin e tij si një “rrahës gruaje”.

Një gjykatës i Gjykatës së Lartë urdhëroi gjithashtu aktorin të bëjë një pagesë fillestare për botuesit e The Sun, New Group Newspapers (NGN), me gati 630,000 funte (706 mijë euro) në tarifat ligjore, shkruan The Guardian.

Depp, 57 vjeç, solli një veprim ligjor mbi një kolonë të redaktorit ekzekutiv të gazetës, Dan Wootton, e cila iu referua “provave dërrmuese” që ai kishte sulmuar ish-gruan e tij Amber Heard, 34, gjatë marrëdhënies së tyre.

Në vendimin fillestar, në fillim të këtij muaji, Z. Justice Nicol hodhi poshtë pretendimin e Depp, duke thënë se NGN kishte provuar se ajo që ishte në artikull ishte “thelbësisht e vërtetë”.

Në një vendim që u bë publik të mërkurën, tani ka dalë se Nicol refuzoi lejen e Depp për të apeluar kundër gjykimit të tij, duke thënë: “Unë nuk e konsideroj që arsyet e propozuara të apelit kanë një perspektivë të arsyeshme suksesi”.

Nicol i dha Depp deri më 7 dhjetor kohë për të aplikuar direkt në gjykatën e apelit për të prishur gjykimin e tij. Dhe ai urdhëroi Depp të paguante tarifat ligjore të NGN.

Në gjykimin e tij kryesor të publikuar në fillim të këtij muaji, Nicol zbuloi se Depp sulmoi Heard në një duzinë rastesh, duke e vënë atë në “frikë për jetën e saj”.

Duke hedhur poshtë çështjen e shpifjes së Depp, Nicol zbuloi se 12 nga 14 incidentet e pretenduara të dhunës në familje të mbështetura nga NGN ndodhën. Gjykatësi tha se Depp e vuri Heardin “me frikën e jetës së saj” gjatë asaj që ajo e përshkroi si një “situatë tre ditore të marrë peng” në Australi në mars të vitit 2015.

Ai gjithashtu tha se pranoi që një pretendim i mëtejshëm “konfidencial” i bërë kundër Depp në lidhje me incidentin në Australi kishte ndodhur. Nicol gjeti që Heard ishte gjithashtu në frikë për jetën e saj gjatë incidenteve në Express dhe Oriental South në Azinë Juglindore në gusht të vitit 2015 dhe përsëri në Los Angeles në dhjetor të të njëjtit vit.

Nicol tha: “Një temë e përsëritur në provat e Z. Depp ishte se Znj. Heard kishte ndërtuar një mashtrim dhe se ajo e kishte bërë këtë si një” politikë sigurimi”, dhe se Znj. Heard ishte një “gërmuese ari”… Unë nuk e pranoj këtë karakterizim të zonjës Heard”.

Depp mohoi të ketë qenë i dhunshëm ndaj Heard dhe pretendoi se artikulli përfshinte citime nga viktima të pretenduara të prodhuesit të turpshëm të filmit Harvey Weinstein në mënyrë që të “përfundonte karrierën e tij” duke lidhur akuzat kundër tij me fushatën sensibilizuese #MeToo dhe Time’s Up.

NGN e mbrojti artikullin si të vërtetë dhe tha se Depp ishte “kontrollues dhe verbal dhe fizikisht abuziv ndaj Heard, veçanërisht kur ai ishte nën ndikimin e alkoolit ose drogës” midis fillimit të vitit 2013 dhe majit të vitit 2016, kur çifti u nda.

Postime të ngjashme

Loredana Zefi ndan pamje nga xhirimet e klipit të ri

Lea Muslija

Në ditëlindjen e North, Kim zbulon se po shkruan libra për të

Lea Muslija

Pas lëndimeve të rënda nga aksidenti, vdes aktorja e “Gone Girl”

Lea Muslija

Aurela Hoxha thyen heshtjen pas raportimeve se u bë nënë

Lea Muslija

Lajm i mirë për fansat e filmit të animuar “Beauty and the Beast”

Lea Muslija

Mc Kresha befason me përgjigjen kur pyetet se për cilën kombëtare bën tifo në “EURO 2020”

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...