Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Jovanoviq: Euroobligacioni është emetuar në kohë të duhur, norma e interesit është vërtetë e mirë

Shkup, 8 mars – “Unë vazhdimisht e kritikoj këtë qeveri sa i përket politikave ekonomike, por do ta vlerësoj sa i përket Euroobligacionit. Kjo normë interesi është me të vërtetë e mirë. Ekziston një rregull i pashkruar – nëse norma e interesit për borxhin publik është më e ulët se norma e rritjes së BPV-së, është e mirë, borxhi do të zvogëlohet. “Pritjet janë që BPV të rritet me më shumë se 2% këtë vit, që do të thotë se kjo normë interesi prej 1.6% nuk ​​do të rrisë borxhin publik”, theksoi kështu Prof.Dr. Branimir Jovanoviq për mediat në gjuhën maqedone.

Jovanoviç vuri në dukje se të gjithë janë prekur nga pandemia, por më së shumti të varfërit.

“Sipas të gjithë ekonomistëve, sipas të gjitha studimeve dhe organizatave, ata që janë më të rrezikuar dhe më të prekur janë më të dobëtit si më shumë që kanë vuajtur në pandemi. Këta janë njerëzit më të varfër, këto janë gratë dhe të rinjtë. Kjo krizë që disa ekonomistë e quajnë kriza “K”, pra krizë në formën e shkronjës “K”. Për disa gjëra shkojnë lartë e për të tjerët poshtë. Ata për të cilët gjërat shkojnë lartë janë të pasurit. Ne e dimë që njerëzit më të pasur u pasuruan edhe më shumë gjatë kësaj pandemie. 10 njerëzit më të pasur u pasuruan për 500 miliardë dollarë gjatë kësaj pandemie, ndërsa nga ana tjetër 100 milion njerëz ranë në varfëri edhe më të rëndë”, u shpreh kështu tha Jovanoviq.

Postime të ngjashme

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi ndërmjet UEJL-së dhe Normak Investment Grup për mundësitë e punësimit të studentëve

R Zh

Besimi dhe Nikollovski: Tolerancë zero ndaj korrupsionit dhe ekonomisë joformale

Z H

Sindikata e tekstilit me paralajmërim nëse nuk miratohet pakoja e pestë ekonomike

Z H

Për ekonominë janë siguruar 44,1 milion euro përmes tre kredive pa interes nga Banka Zhvillimore

Z H

Agjencitë turistike me humbje prej mbi 80%, edhe ata do të protestojnë të hënën

Z H

Ministri Hoxha në takim me Duxhak, vendosen fushat prioritare për mbështetje nga KB

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...