Agjencia Zhurnal.mk

“Ju kemi gënjyer për 13 vite”, tri gazetare të Televizionit Shtetëror në Iran japin dorëheqjen

Durimi i gazetarëve në Iran duket se është sosur. Tri gazetare të Televizionit Shtetëror kanë dhënë dorëheqjen pasi zbulojnë se diçka që kanë raportuar gjatë karrierës së tyre ka qënë e sajuar dhe aspak e vërtetë.

“Më vjen keq kam gënjyer për 13 vite. Nuk do të kthehem më kurrë në televizion” shkruan gazetarja Gelare Jabbari me postimin që fshihet nga faqja pas pak orësh.
Të njëjtën gjë bënë edhe Saba Rad dhe Zahra Khatami që tregojnë edhe njëherë se Qeveria Iraniane ka nisur të kontrollojë mediat vendase dhe gjithçka transmetohet te publiku në mënyrë të sajuar.

Të mërkurën televizioni shtetëror iranian raportoi vde*kjen e 80 ushtarëve amerikanë në sulmet iraniane kundër bazave në Irak në përgjigje të vrasjes amerikane të gjeneralmajorit iranian Qasem Soleimani.

Asnjë trupë amerikane nuk vdiq në sulme dhe Teherani pranoi rrëzimin e avionit Boeing. “Reporterët pa Kufij” e quanin Iranin “një nga vendet më shtypëse në botë për gazetarët në 40 vitet e fundit” me një “kontroll shtetëror të fortë të lajmeve dhe informacioneve. Gazetarët e pavarur në Iran “vazhdimisht i nënshtrohen frikësimit arrestimit dënimi dhe burgut të gjatë dënimet e shqiptuara nga gjykatat revolucionare në fund të gjyqeve të padrejta ” pohon organizata.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...