Agjencia Zhurnal.mk

“Julian Assange”/ Suedia pritet të shpallë vendimin për rastin e përdhunimit

Prokurorët suedezë pritet të njoftojnë nëse po rihapin një hetim mbi një akuzë për përdhunim kundër bashkë-themeluesit të Wikileaks Julian Assange.

Hetimi mund të rifillojë me kërkesën e avokatit të pretenduar të viktimës.

Assange, i cili mohon akuzat, ka shmangur ekstradimin në Suedi për shtatë vjet pasi kërkoi strehim në ambasadën Ekuadoriane në Londër në 2012.

Por 47-vjeçari u dëbua muajin e kaluar dhe u dënua me 50 javë burg për shkeljen e kushteve të tij të strehimit.

SHBA gjithashtu dëshiron të ekstradojë Assange nga Mbretëria e Bashkuar për rolin e tij të dyshuar në lirimin e materialit të klasifikuar ushtarak dhe diplomatik në vitin 2010.

Të hënën, zv / drejtoresha e prokurorive publike të Suedisë, Eva-Marie Persson, do të njoftojë vendimin e saj nëse do të rishqyrtojë hetimin e sulmit seksual.

Prokurorët suedezë thanë se në atë kohë mendonin se nuk ishin në gjendje ta merrnin çështjen pasi Assange ishte brenda ambasadës ekuadoriane.

Megjithatë, gruaja që bëri akuzën tani dëshiron që çështja të rihapet.

Sipas ligjit suedez, ata kanë kohë deri në vitin e ardhshëm për të ndjekur çështjen.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...