Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ka një lidhje ‘të qartë’ midis rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës AstraZeneca, thotë zyrtari i Agjencisë Evropiane të Barnave

Një zyrtar i lartë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka thënë një të përditshme italiane se është “e qartë” se ekziston një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe një forme të rrallë të mpiksjes së gjakut, por që shkaku nuk dihet ende.

“Sipas mendimit tim, ne mund ta themi tani, është e qartë se ka një lidhje me vaksinën. Por ne ende nuk e dimë se çfarë e shkakton këtë reagim”, ka thënë kreu i vaksinave i EMA, Marco Cavaleri, për gazetën italiane Il Messaggero, përcjell Telegrafi.

Zyrtari thuhet se i tha gazetës se rregullatori i ilaçeve në Evropë do të bënte një deklaratë mbi çështjen “në orët e ardhshme”.

Ndryshe, EMA tha javën e kaluar se priste të lëshonte një “rekomandim të azhurnuar” për qëllimin gjatë një takimi të komitetit të saj të sigurisë që fillon sot dhe vazhdon deri të premten.

Gjermania, Italia, Franca, Spanja dhe Holanda – të gjithë kohët e fundit kanë kufizuar inokulimin me vaksinën e kompanisë anglo-suedeze në grupmoshat më të vjetra në pritje të një hetimi nga EMA, ndërsa raportet nga Mbretëria e Bashkuar të hënën sugjeruan që MHRA e Britanisë po konsideronte një kufizim të ngjashëm njoftimi qysh të martën.

Sidoqoftë, shefja ekzekutive e MHRA, Dr. June Raine, tha se asnjë vendim nuk ishte marrë dhe i nxiti njerëzit të vazhdojnë të vaksinohen.

“Asnjë vendim nuk është marrë ende për ndonjë veprim rregullator”, citohet të ketë thënë ajo.

Profesor Neil Ferguson i Imperial College London tha për BBC se mpiksjet ngritën pikëpyetje nëse të rinjtë duhet të merrnin goditjen.

Ai tha: “Ka gjithnjë e më shumë dëshmi se ekziston një rrezik i rrallë që lidhet veçanërisht me vaksinën AstraZeneca, por mund të shoqërohet në një nivel më të ulët me vaksinat e tjera, të këtyre mpiksjeve të pazakonta të gjakut me numër të ulët të trombociteve”.

“Duket se rreziku është i lidhur me moshën, mund të jetë i mundur – por të dhënat janë më të dobëta për këtë – në lidhje me gjininë”.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...