Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kafeina, e rëndësishme për flokë të shëndetshëm

Produktet e fundit për mirëmbajtjen e flokëve po përmbajnë kafeinë.

Ekspertja e flokëve Bridgette Hill thotë se kafeina stimulon qarkullimin e gjakut dhe kjo është e rëndësishme, sepse në këtë mënyrë lëkura ushqehet me oksigjen dhe lëndë ushqyese, që janë të nevojshme për flokë të shëndetshëm.

Për këtë arsye dhe të tjera, kafeina, sipas saj, mund të jetë një shtesë e rëndësishme në rutinën tuaj të kujdesit ndaj flokëve, shkruan Cosmopolitan.

Në lidhje me rënien e flokëve, kafeina natyrshëm kundërvepron me DHT, hormonin përgjegjës për rënien e flokëve. Kështu, ajo inkurajon flokët të rriten dhe të jenë të shëndetshëm.

Dermatologët dhe estetistët thonë se zakonisht, trajtimet e tilla kërkojnë një kohë prej 3 muajsh për të dhënë efektet e tyre.

Postime të ngjashme

Pije për tonus më të mirë të muskujve: ‘Bombë energjike’ e pasur me proteina!

S.B.

Çaji me lëvozhgën e qepës mund të largoj shenjat e plakjes, ul inflamacionin dhe presionin e gjakut

S.B.

Përdredhja e flokëve te fëmijët: A është shenjë e autizmit?

S.B.

Gjithnjë e më shpesh ka vërejtur që bashkëshorti kundërmonte: E ka akuzuar se nuk lahej, ndërkaq më vonë ka kuptuar të vërtetën e dhimbshme

S.B.

Nëntë llojet e dhimbjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore

S.B.

Nëse dëshironi proteina të pastra, shmangni këtë mish pule

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...