Kalaja më e lartë e rërës e ndërtuar në Danimarkë: Shpenzuan pesë ton material dhe e zbukuruan me motive të veçanta

Rreth 4.8 tonë rërë u përdorën për të krijuar një kryevepër në një fshat peshkimi në Danimarkë. Duke ndjekur shembullin e piramidave, artistët bënë kështjellën më të lartë të rërës deri në 21.16 metra.

 

Skulptura, e cila u vendos si pjesë e festivalit të kështjellave të rërës në Blokhus, në veriperëndim të Danimarkës, theu një rekord të ri botëror, raportojnë mediat lokale.

Ekipi i mjeshtërve që morën pjesë në ndërtimin e kalasë drejtohej nga projektuesi holandez, Wilfred Stiger. Ata arritën të thyejnë rekordin e mëparshëm të vendosur në vitin 2019 në Gjermani. Ajo kështjellë ishte e lartë 17.66 metra dhe është 3.5 metra më e ulët se ajo holandeze.

Ata përdorën deri në 4.8 tonë një lloj të veçantë rëre për kryeveprën e tyre, e cila përmban 10 për qind argjilë në mënyrë që të ngjitet më mirë, transmeton Telegrafi.

Kur formohet precipitimi i rërës, një shtresë tjetër ngjitëse shtohet mbi të për ta bërë atë më të fortë dhe për ta bërë atë të zgjasë më shumë.

Ashtu si kështjellat e tjera me madhësi të ngjashme, ajo është e mbushur në formën e një piramide për të shmangur shembjen. Kalaja është zbukuruar me motive detare në formën e anijeve dhe peshqve.

Kalaja e këtij viti gjithashtu përmban një figurë të coronavirusit, e cila vendoset simbolikisht në majë të piramidës. Ideja e skulptorit ishte të përdorte këtë figurë për të kujtuar vëzhguesit e virusit vdekjeprurës që po shkatërron vendin dhe për të mos lejuar që njerëzit të jetojnë normalisht.

Festivali i kështjellave të rërës, i cili mbahet çdo vit në Blokhus, çdo vit tërheq një numër të madh turistësh që vijnë nga pjesë të ndryshme të botës për të shijuar pamjen fantastike. 

Related posts

Çfarë kuptimi kanë ëndrrat se jeni kthyer me ish-in tuaj

D V

Mos i përsërisni më! Këto veprime të përditshme lëndojnë fëmijët pa e kuptuar

D V

Këto gra përqafuan kaçurrelat e tyre natyrore dhe rilindën – duken për mrekulli

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com