Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kalifornia sërish në flakë, shpërthejnë zjarret në Silverado (Foto)

Zhurnal Ads

Një zjarr i egër ka detyruar autoritetet e evakuimit të zhvendosnin 100,000 njerëz në Kaliforninë e Jugut.

‘Zjarri Silverado’ shpërtheu pak para lindjes së diellit të hënën në Orange County, në jug të Los Angeles.

Sipas agjensë shtetërore të Forcave Zjarrfikëse, deri në pasditen e vonë, flakët kishin djegur rreth 7,200 hektarë. Rreth 5,000 zjarrfikës po luftojnë me zjarret në të gjithë shtetin.

Zjarret më të këqija në 18 vjet filluan të shtoheshin në Kaliforni në gusht.

Zjarret kanë qenë përgjegjës për më shumë se 30 vdekje dhe kanë zhvendosur mijëra njerëz nga shtëpitë e tyre.

Erërat po shtyjnë flakët në zjarrin Silverado më afër shtëpive në qytetin Irvine, vendbanimi i 280,000 njerëzve.

Dy zjarrfikës kanë marrë dëmtime serioze gjatë trajtimit të zjarrit./BBC/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Katër persona janë vrarë të komunitetit autokton

T E

Detaje të reja, ish-gruaja e truprojës flet për lidhjen e tij me Princeshën e Dubait

T E

Pamjet që s’i dëshiruam: Në Gjermani kthehet paniku i blerjeve pas rekordit të rasteve me Covid-19

admin

Zvicra planifikon kufizime të reja anti-Covid

S.B.

Irani për herë të parë fillon testimin e vaksinës vendore COVID-19

S.B.

Trump: Unë udhëhiqja shumë shtete kryesore natën e kaluar, avantazhi u zhduk me magji

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...