Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Kallajxhiev: Strasburgu nuk do të interesohet shumë nëse vendimi i Ivanov ishte ligjor apo jo

Shkup, 8 tetor – Ish-Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska beson se ka argumente për të mbrojtur pozicionin e shtetit në çështjen që u hap pasi disa ish-zyrtarë në gjykatë në Strasburg kërkuan që çështjet gjyqësore kundër tyre të pushonin, duke përmendur abolimet e ish-Presidentit Gjorge Ivanov.

Në emisionin “Win-Win” në Tv Telma, ku profesori i së drejtës penale Gordan Kallajxhiev dha mendimin e tij, Deskoska shprehu besimin se në ndërtimin e strategjisë së shtetit për këtë rast do të merren parasysh argumentet e profesor Kallajxhiev.

“Unë absolutisht mendoj se argumentet e profesor Kallajxhiev janë të qëndrueshme dhe domethënëse dhe mendoj se Ministri Mariçiq do ta përdorë atë në ndërtimin e strategjisë me argumente shtesë”, tha Deskoska.

Sipas profesor Kallajxhiev, e vetmja mënyrë e vërtetë për të mbrojtur vendin është të tregosh se ishte një shkelje serioze e të drejtave të njeriut në vend për të cilin nuk jepet falje apo amnisti.

“Strasburgu do të hutohej nëse përpiqemi të tregojmë se gjyqtarët tanë kushtetues janë analfabetë dhe se ata e ndihmuan Ivanov politikisht. Kur Strasburgu e sheh problemin, ata e shohin Ivanovin si një president legjitim”, tha Kallajxhiev.

Ai mendon se Strasburgu nuk do të interesohet shumë nëse vendimi i Ivanov ishte ligjor apo jo, veçanërisht nëse ajo çështje është e diskutueshme në ligjin e brendshëm. Fatkeqësisht, thotë Kallajxhiev, në mesin e ekspertëve vendas çështja nuk është aq e diskutueshme juridikisht sa ka të bëjë me marrjen e një ane politike në argumentin ligjor. Që do të thotë që ne si shoqëri dhe si fushë juridike nuk jemi aq të pjekur sa të merremi vetëm me argumente ligjore, as të respektojmë institucionet ligjore sepse ato janë gjithashtu të politizuara.

Postime të ngjashme

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

Komuna e Çairit dhe Sarajit nderuan misionarët e diferencuar politik

R Zh

ASH-AA: Politika të largojë duart nga arsimi

R Zh

ANKETA/VMRO prinë para LSDM, dallimi mes BDI dhe ASH vetëm 1 përqind

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...