Shqipëri

Kaluan afatet e qëndrimit, riatdhesohen 25 shqiptarë në Rinas

Zhurnal Ads

25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil apo kishin shkelur rregullat e qëndrimit në zonën Schengen u riatdhesuan sot në aeroportin e Rinasit.

Çdo grup të riatdhesuarish shoqërohet me një eskortë të Policisë shqiptare.

Operacione të tilla riatdhesimi do të vijojnë edhe përgjatë muajve shtator, tetor e nëntor.

Rinas – Riatdhesohen 25 shtetas që kishin kërkuar azil në vendet e BE-së

Sot u riatdhesuan në Rinas, 25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil apo kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen.

Ky operacion është zhvilluar në bazë të një marrëveshjeje me autoritetet përkatëse të BE-së, me të cilët janë bashkërenduar veprimet. Çdo grup të riatdhesuarish shoqërohet me një eskortë të Policisë shqiptare.

Operacione të tilla riatdhesimi do të vijojnë edhe përgjatë muajve shtator, tetor e nëntor.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen, si dhe mos kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Policia Kufitare do të vijojë kontrollet rigoroze në pikat e kalimit kufitar, për dokumentacionin dhe plotësimin e kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe do të forcojë kontrollet në kufirin e gjelbër duke shtuar patrullimet.

Postime të ngjashme

Ish-ministrja Gjosha: Qeveria ka pezulluar me vetëdije të plotë integrimin, ja si u shkatërrua procesi

admin

Skandali i 450 milionë euro/ SPAK-u nis hetimet për inceneratorët e Fierit, Elbasanit dhe Tiranës. Sekuestrohen kontratat e PP-ve

admin

Nis ndërtimi i “Tirana Riverside”/ Rama: Fitojmë sfidën e rindërtimit pavarësisht pandemisë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...