Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kanada merr dërgesën e parë të vaksinave Moderna anti-COVID

Kanadaja ka marrë dërgesën e saj të parë të vaksinave COVID-19 të Moderna Inc, tha të enjten kryeministri Justin Trudeau, ndërsa vendi i nxiti njerëzit të kufizonin kontaktet e tyre gjatë festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, transmeton Insajderi.

Trudeau tha se dërgesa e parë e vaksinave Moderna është pjesë e 168,000 dozave që Kanada pret të marrë para fundit të dhjetorit, raporton Al Jazeera.

“Këto janë pjesë e 168,000 dozave që do të marrim para fundit të muajit dhe një pjesë e 40 milion dozave që ne jemi të garantuar nga Moderna në përgjithësi”, shkroi Trudeau në Twitter.

Health Canada të mërkurën miratoi vaksinën Moderna për përdorim në Kanada, duke thënë se kishte përmbushur “kërkesat e rrepta të sigurisë, efikasitetit dhe cilësisë së agjencisë”.

Postime të ngjashme

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ndihmën prej 1.9 trilion dollarësh

T E

Greqia “blindon” Kakavijën, shtrëngohen masat për tu futur në këtë vend

S.B.

SHBA nuk do ta sanksionojë princin saudit, pavarësisht “implikimit të tij në vrasjen e Khashoggit”

S.B.

Miratohet fondi prej 1.9 trilionësh për rimëkëmbje ekonomike në SHBA

S.B.

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...