Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kanada raporton rastin e parë të variantit të Afrikës së Jugut

Kanada po raporton rastin e saj të parë të një varianti të koronavirusit që u shfaq në Afrikën e Jugut.

Dr. David Williams, zyrtari kryesor shëndetësor i Ontario, thotë se çështja u gjet në rajonin Peel dhe personi nuk ka një histori të njohur të udhëtimit ose ndonjë kontakt të njohur me dikë që ka udhëtuar, raporton AP.

Viruset vazhdimisht mutohen, por shkencëtarët kryesisht shqetësohen me shfaqjen e tre që studiuesit besojnë se mund të përhapen më lehtë. Një tjetër variant i raportuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar u konfirmua më parë në Kanada. Varianti i parë i gjetur në Afrikën e Jugut u zbulua në tetor. Që nga ajo kohë, është gjetur në të paktën 30 vende të tjera, përfshirë SH.B.A.

Postime të ngjashme

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

Mbi 60 milionë të infektuar me koronavirus në Evropë, thotë OBSH

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...