Bota

Kanadaja mbyll kufirin me SHBA-në, mobilizohet për valën e dytë të koronavirusit

Kanadaja ka marrë vendim që t’i kufizojë lëvizjet e zakonshme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, derisa të zvogëlohet përhapja e koronavirusit në të dy vendet.

Këto deklarime i ka bërë Ministri kanadez i Sigurisë Publike, Bill Blair, i cili ka sugjeruar që kufizimet e lëvizjes të qëndrojnë përgjatë muajve në vazhdim. Ai u tha gazetarëve se Kanadaja do i mbaj kufizimet në të dy anët e kufirit, derisa të sigurohen nga zyrtarët e shëndetit publik, se është koha e duhur për hapje, shkruan Reuters.

Që nga 8 tetori, Kanadaja do të lejojë hyrjen e anëtarëve të caktuar të familjes së qytetarëve kanadezë dhe banorëve të përhershëm, duke përfshirë edhe ata në një raport takimesh prej të paktën një viti.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot gjatë ditës kanë raportuar gjithsej mbi 7 milionë raste me koronavirus, ndërsa vala e dytë e koronavirusit është duke e prekur Kanadanë.

Postime të ngjashme

Pas sulmit në Vjenë rriten thirrjet online për ekstremizëm

T E

Greqi/ Masat e reja nuk japin efekte, trefishohen rastet, numri i viktimave dhe të intubuarve

S.B.

U kërkoi të vendosnin maskën, dy motrat godasin 27 herë me thikë rojën e sigurisë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...