Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kanadaja planifikon që të marrë 1.2 milion emigrantë në 3 vitet e ardhshme

Ditën e sotme kryeministri Kanadez, deklaroi se vend i tij po kërkon të marrë 1.2 milion emigrantë në  tre vitet e  ardhshme, për të mbyllur boshllëqet  në tregun e punës, në disa prej sektorëve më të goditur nga kriza e pandemisë.

Duke folur para gazetarëve në Otava, Ministri i Emigracionit Marco Mendicino tha se qeveria federale synon të pranojë 401,000 banorë të rinj të përhershëm në 2021, 411,000 të tjerë në 2022 dhe më pas 421,000 në 2023.

Kanadaja ka nevojë për më shumë punëtorë, tha ai, “dhe emigracioni është mënyra për të arritur atje”.

“Para pandemisë, qëllimi i qeverisë sonë për të çuar ekonominë përpara përmes imigracionit ishte ambicioz. Tani është thjesht jetike”, tha Mendicino.

Sistemi i imigracionit në Kanada është mbajtur prej kohësh si model, pasi historikisht ka sjellë punëtorë të aftë, si dhe refugjatë dhe individë që kërkojnë të ribashkohen me anëtarët e familjes tashmë në vend.

Vendi mbylli kufijtë e tij për shumicën e emigrantëve në Mars për shkak të COVID-19. Gjatë gushtit, ajo kishte vendosur 128,425 të sapoardhur, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters – më pak se gjysma e synimit prej 341,000 personash që kishte vendosur për vitin 2020.

Pandemia COVID-19 gjithashtu ka vënë nën kontroll të shtuar pabarazitë e dukshme dhe problemet e gjata me sistemin e imigracionit në Kanada.

Postime të ngjashme

Jens Stoltenberg: NATO vendos rreth anëtarësimit të Ukrainës

N E

Joe Biden i propozon Vladimir Putinit takim të nivelit të lartë

N E

SHBA do të rrisë numrin e forcave ushtarake në Gjermani

N E

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...