Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Kanali Suez i bllokuar nga anija tani është në dispozicion si një lojë kompjuterike

A mund të arrini të çlironi “Ever Given” nga gjendja e saj e vështirë me buldozer?

Anija e madhe me kontejnerë “Ever Given” mendohet se tashmë është çliruar nga bllokimi i saj në Kanalin e Suezit.

Pas shumë përpjekjesh për ta liruar anijen për disa ditë me radhë, ajo tashmë po lëvizë.

Vënia në lëvizje e anijes ka qenë një përpjekje e gjatë, pasi u mobilizuan rimorkiatorë si dhe gërmues.

Bllokimi i këtij kanali, ka ndaluar kalimin e shumë anijeve me mallra që kapin vlerën e 9.5 miliardë dollarëve në ditë – përfshirë këtu ushqim e naftë – duke ndikuar kështu drejtpërdrejtë në ekonominë botërore.

Por mbi të gjitha, gjendja e vështirë e “Ever Given” bën që të krijohen një numër memesh, dhe tashmë së fundi edhe një lojë.

Duket se ekskavatori i vogël, i cili punon i vetëm kundër një anijeje me përmasa të tilla ka frymëzuar për një lojë të tillë.

Tani mund ta provoni vetë nëse situata është po aq qesharake nga këndvështrimi i gërmuesit – të paktën virtualisht.

Eric Wilder ka publikuar një lojë në të cilën ju kontrolloni një buldozer. Qëllimi: Të lironi “Ever Given”.

Loja në vetvete është më shumë se një meme interaktive. Ka një pamje Game Boy dhe është një aluzion për lojërat e hershme Pokemon në dorën e Nintendo.

Loja mund të luhet në shfletuesin në PC apo Notebook dhe në telefona inteligjent.

Postime të ngjashme

Ishte paguar 30 Bitcoin për një koncert në vitin 2018, tani Emrah po vjen me monedhën e vet

Dafina Vidishiqi

Taksi ajror i firmës gjermane synon të jetë operacional për Lojërat Olimpike të Parisit më 2024

Dafina Vidishiqi

Facebook prezanton aplikacionin për biseda të drejtpërdrejta audio

Dafina Vidishiqi

Instagram Reels do të shfaq reklama mes videove

Dafina Vidishiqi

Rregullatori gjerman nis hetimet kundër Apple

Dafina Vidishiqi

Instagram Reels do të shfaq reklama mes videove

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...