Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kanceri i mushkërive: Simptoma në fytyrën tuaj që nuk duhet ta injoroni

Zhurnal Ads

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më serioze të kancerit që diagnostikohet, pasi zakonisht është e vështirë të dallosh derisa të përhapet në pjesë të tjera të trupit.

Kanceri i mushkërive është një nga kanceret më të zakonshëm që diagnostikohet në botë. Rreth 45,000 njerëz diagnostikohen me kancer të mushkërive në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit.

Shenjat e sëmundjes priren të zbulohen vetëm pasi kanceri është përhapur nëpër mushkëri. Por, një nga simptomat kryesore të kancerit të mushkërive është të vëresh një ndryshim në qepallë.

Disa pacientë me kancer të mushkërive mund të vërejnë qepallën e tyre të varur, sipas profesorit George Santis, një konsulent në mjekësinë e frymëmarrjes në London Bridge Hospital.

Mund të shkaktohet nga tumori i mushkërive që nxit simptoma neurologjike, shkruan Express.co.uk.

Këto lloj simptomash ngjeshin nervat në trup, gjë që mund të çojë në rënie të qepallave. Nëse vini re që qepalla juaj është e varur në mënyrë të pazakontë, duhet të konsideroni të flisni me një mjek.

“Simptomat e zakonshme për kancerin e mushkërive përfshijnë kollë që vazhdon për më shumë se tre javë, kollitje me gjak, përkeqësim të gulçimit, dhimbje gjoksi dhe humbje peshe”, tha ai.

Por vetëm sepse keni rënie të qepallës – e cila njihet edhe si ptosis – nuk do të thotë domosdoshmërisht se keni kancer të mushkërive. Ptosis mund të shkaktohet nga një numër problemesh, ose thjesht nga mbajtja e lenteve të kontaktit për shumë vite. /Telegrafi/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Mënyra e thjeshtë për të mbajtur të shëndetshme shtyllën kurrizore kur rrimë ulur më shumë se zakonisht

admin

Këto ushqime mund të neutralizojnë gjithçka të pashëndetshme dhe kalorike që keni ngrënë një ditë më parë!

S.B.

A e mbron kafeja shëndetin e trurit?

S.B.

30 përqind më pak shanse për t’u infektuar me koronavirus

T E

Sëmundjet e zemrës, ushqimet që duhet të konsumojmë

T E

Këto shenja tregojnë që keni mungesë të vitaminës A

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...