Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Kanellë për lëkurë më të pastër dhe më pak celulit

Kanella ka shumë veti medicinale, kështu që në mjekësinë e lashtë përdorej për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore.

Ajo është një burim i shkëlqyeshëm i manganit, hekurit, kalciumit dhe mineraleve të tjerë, si dhe vitaminave C dhe B2 dhe përbërjeve antioksiduese.

Për shkak të këtij kombinimi të ushqyesve, si dhe efekteve antinflamatore dhe antibakteriale, vaji esencial ose pluhuri i kanellës nuk është një përbërës i papritur në kozmetikën e kujdesit për lëkurën.

Ka një efekt të dobishëm në lëkurën e prirë për akne dhe parregullsi të tjera. Falë substancës aktive cinnamaldehyde, kanella përmirëson rrjedhën e gjakut, zgjon dhe stimulon detoksifikimin dhe rrjedhën e limfës, kështu që shpesh përdoret në trajtimet anticelulit.

Postime të ngjashme

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

Organet pa të cilat mund të jetojmë

Dafina Vidishiqi

Si kufjet mund të dëmtojnë ngadalë dëgjimin, me kalimin e kohës!

Dafina Vidishiqi

Ndikimi i temperaturave të larta në shtypjen e gjakut

Dafina Vidishiqi

Vetitë e kivit në zbardhjen e lëkurës/ Mënyra natyrale në shtëpi

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...