Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kaos në Lindjen e Mesme, luftimet mes izraelitëve dhe palestinezëve po vazhdojnë – rritet numri i viktimave

Përleshjet mes Izraelit dhe Palestinës po vazhdojnë edhe sot, ku sulmet ajrore në Rripin e Gazës nuk kanë të ndalur nga ushtria izraelite – derisa Hamasi po i kundërpërgjigjet me lansimin e raketave, pavarësisht thirrjeve nga faktori ndërkombëtar që t’i jepet fund luftimeve.

Liderët izraelitë kanë konfirmuar se është duke u zhvilluar një ofensivë kundër Hamasit dhe “Xhihadit Islamik”, kurse zëdhënësi i ushtrisë izraelite ka pranuar se 12.000 raketa dhe armë tjera që i kanë grupet e caktuara në dispozicion në Gazë, ata kanë mjaftueshëm raketa për të kryer sulme mbi qytetet izraelite, transmeton Telegrafi.

Siç raporton Reuters, dy punonjës nga Tajlanda janë vrarë kurse shtatë persona tjerë janë plagosur në sulmet me raketa në fermën izraelite në afërsi të kufirit me Gazën, ka bërë të ditur policia izraelite – e përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë Hamasi dhe “Xhihadi Islamik”.

Raketat gjithashtu janë lansuar nga pozicionet palestineze, kurse sirenat janë ndezur menjëherë në qytetin Ashdod në jug nga Tel Avivi, por edhe në rajonet e banuara përgjatë kufirit me Gazën, ku nuk është raportuar për dëme apo persona të lënduar.

Punonjësit shëndetësor në Gaza kanë njoftuar se nga fillimi i luftimeve – përkatësisht nga 10 maji – janë vrarë 217 palestinezë, përfshirë 63 fëmijë dhe mbi 1.400 tjerë janë plagosur.

Në anën tjetër, autoritetet izraelite kanë konfirmuar që në Izrael janë vrarë 12 persona përfshirë dy fëmijë. E gati 450 ndërtesa në Rripin e Gazës janë shkatërruar pjesërisht apo plotësisht, përfshirë gjashtë spitale dhe nëntë shtëpi të shëndetit.

Postime të ngjashme

“Takimi Mitsotakis-Erdogan, një hap drejt një vere më të qetë”

Bekim Laçi

Si skenë filmash, grabitësit sulmojnë furgonin e blinduar në mes të Italisë

Bekim Laçi

Kremlini nuk pret marrëveshje në samitin Putin-Biden

Bekim Laçi

Dalin pamjet, në laboratorin e Wuhanit kishte lakuriqë nate të gjallë

Bekim Laçi

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Bekim Laçi

Biden takon zyrtarë të lartë të BE për rifillimin e marrëdhënieve transatlantike

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...