Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Kapacitetet spitalore mbushen me shpejtësi, autoritetet paralajmërojnë orë policore

Zhurnal Ads

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Rreth 500 pacientë janë shtruar në spital nga COVID-19 në tërë vendin. Vetëm në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup, 108 persona u shtruan në spital, nga të cilët rreth 80 janë në mbështetje të oksigjenit.

Në Klinikën për sëmundje infektive nuk ka pacientë në respirator, por ka pesë në Spitalin “8 Shtatori” ku 47 pacientë janë duke u trajtuar nga coronavirusi.

Ndërsa nga spitalet tjera, në Kozle janë hospitalizuar katër fëmijë dhe gjashtë nëna. Në spitalin e Manastirit janë 53, në Shtip 50 pacientë. Kurse në departamentet e infektologjisë në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë, Strugë, Koçan dhe Kavadar janë të shtruar 214 pacientë, pozitiv ose të dyshimtë për COVID-19.

Dje u shënua rekord i rasteve të reja. Nga 2688 testime, 641 raste rezultuan pozitiv.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, tha se nëse mbushen të gjitha kapacitetet spitalore, do të ketë orë policore.

Ndryshe, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Maqedoni është 24.832, prej të cilëve 17.905 janë shëruar, ndërsa 862 kanë ndërruar jetë. Numri i rasteve aktive për momentin është 6069.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Citopatologia Vidak tregon përvojën e saj pas vaksinimit

T E

Pas 2 dekadave, në Prill do bëhet regjistrimi i popullsisë, kryeministri Zaev decid

T E

Prokuroria nis hetimet kundër Dimovës, për keqpërdorim të parave evropiane

E.E.

Moti i ndryshueshëm, temperatura deri më 15 gradë

Z H

A u nënçmua apo u “shit” kandidati për kryeministër, pasi që Grubi do ta bëjë këshilltar, Zyberin!

R ZH

Gjendja me epideminë stabile dhe njëkohësisht po qetësohet, të respektohen edhe më tej masat

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...