Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kapet serish ariu më i kërkuar në Evropë

Një ari i egër nga Alpet italiane, me nofkën “Papillon” është kapur për herë të tretë, ka njoftuar qeveria provinciale e Trentino.

Ariu, emërtimi zyrtar i të cilit është M49, kishte ikur në korrik 2019 dhe korrik 2020 dhe muajin e kaluar ai disi arriti të ‘hiqte qafe’ nga gjerdanët radion që gjurmonin lëvizjet e tij.

Por Papillon ra në kurthin e vendosur në malin Lagorai.

Ai e mori pseudonimin e tij nga romani i famshëm nga i dënuari francez Henri Charriere në të cilin përshkruan përpjekjet për të shpëtuar nga kolonia e të dënuarve francezë në Guianën franceze.

Bazuar në modelin letrar Papillon (Butterfly), një film hollivudian u bë në 1973 me Steve McQueen dhe Dustin Hoffman në rolet kryesore.

M49 u arratis për herë të parë disa orë pas kapjes, duke kaluar mbi katër gardhe, njëra prej të cilave ishte e drejtpërdrejtë. Autoritetet e quajtën masën “të paimagjinueshme”.

Rojave italiane iu deshën nëntë muaj për ta gjetur. Dy muaj më vonë ai shpëtoi përsëri. Për shkak të karakterit të papërmbajtur, autoritetet e konsiderojnë atë të rrezikshëm për njerëzit dhe bagëtinë.

Arinjtë janë një specie e rrezikuar dhe sjellja e tyre shqetëson gjithnjë e më shumë banorët e Trentinos, një provincë alpine në jug të Tirolit.

Pyjet e Trentinos janë të populluara nga arinjtë që janë specie e mbrojtur përmes një programi të financuar nga BE. Që atëherë, kontaktet e tyre me njerëzit janë bërë më të shpeshta dhe potencialisht më të rrezikshme.

Shumë besojnë se Papillon, i cili është bërë një simbol i lirisë dhe fuqisë së natyrës mbi njerëzit për grupet e mbrojtjes së kafshëve, do të përpiqet të shpëtojë edhe një herë. /kp/Telegrafi/

Postime të ngjashme

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

Dhjetë fotografi që do të duhet t’i shikoni dy herë, për të kuptuar se çfarë po ndodh në to

S.B.

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...