Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kapsula me mostra të asteroidit në gjendje shumë të mirë

Një kapsulë që përmban sasinë e parë të madhe të gurit nga një asteroid është në gjendje “perfekte”, sipas shkencëtarëve, raporton BBC.

Konteineri me material nga asteroidi i quajtur Ryugu, është ulur në afërsi të Woomeras në jug të Australisë të shtunën mbrëma.

Një ekip në Austri e ka gjetur kapsulën në rërë, ndërsa parashuta ka qenë e varur për druri.

Mostrat janë marrë nga raketa japoneze Hayabusa-2.

Raketa kishte kaluar një vit duke hetuar Ryugun para se të kthehej në Tokë. Derisa i është afruar Tokës, Hayabusa-2 ka lëshuar kapsuën me mostrat dhe ka ndezur motorët për të shkuar në një drejtim tjetër.

Kapsula ndërkohë është futur në atmosferë.

“Ne kemi pranuar kutin e thesarit. Koleksioni në kapsulë është marrë në mënyrë perfektë”, ka thënë Yuichi Tsuda, menaxher i këtij misioni.

Ai ka thënë se nuk ka pasur dëmtim në konteiner dhe se po shikon para që ta shoh sërish konteinerin.

Postime të ngjashme

8 shenja që tregojnë se jeni të lodhur nga puna

T E

Kujdes me gjumin është një faktor i madh tek stresi gjatë ditës

T E

8 arsyet pse një grua e fortë bën kaq shumë armiq

T E

Manovra me veturë që i kushtoi “shtrenjtë”, deshi të zbret me veturë nga shtylla – “airbagu” iu hap dhe e goditi në fytyrë e kapelën ia hodhi jashtë

S.B.

“Topi i zjarrtë” mbi Kanadanë, drita e pazakontë në qiell çuditi qytetarët – u konstatua se bëhet fjalë për meteor

S.B.

Dhitë e egra ia mësyjnë çatisë së një objekti në Uells

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...