Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Karakaçanov: Bullgaria nuk do të bën lëshime ndaj Maqedonisë së Veriut

Zhurnal Ads

Shkup, 2 nëntor, zhurnal.mk – Në Shkup dikush po mendon se Bullgaria do të bën lëshime për shkak të ndjenjave vëllazërore dhe solidaritetit. Ata vlersojnë se dikush nga jashtë do ti bënë presion Bullgarisë. Megjithatë kjo nuk do të ndodhë, ka deklaruar sot ministri i mbrojtjes në Bullgari, Krasimir Karakaçanov, transmeton Zhurnal.

Sipas tij, është e paparamendueshme që Parlamenti bullgar të voton për lësjhime dhe një lëshim i tillë nga pozicioni bullgar nuk do të kalonte në asnjë përbërje parlamentare.

“Do të shohim se çfarë do të ndodhë për një javë. Zgjedhja nëse do të jenë pjesë e BE-së është e tyre. Nuk do të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian me goditje kominterne në tavolinë”, deklaroi Karakaçanov për televizionin bullgar BTV.

Ai vlerson se Marrëveshja për fqinjësi të mirë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut është mjaftueshëm i mirë por vetëm nëse respektohet.

“Një vit pas nënshkrimit ai vecmë nuk respektohet”, deklaroi Karakaçanov duke shtuar se arritja e marrëveshjes ishte kusht për antarësimin e vendit në NATO, ndërsa respektimi i saj kusht për antarësimin në BE.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

190 raste të reja, 6 të vdekur dhe 2009 të shëruar nga Covid 19

T E

Shtyhet gjykimi për rastin “Monstra”, një avokate në izolim

E.E.

U shqiptua padia e parë kundër diskriminimit gjinor në vend

Z H

934 të infektuar të ri nga bilanci me Covid 19, 5 kanë humbur jetën

T E

U ndanë çmimet shtetërore “8 shtatori” pesë punonjësve sportiv

Z H

Qeveria vendosë masa të reja kundër Covid-19

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...