Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Karakacanov: Faktor të jashtëm tentojnë të bindin pushtetin në Sofje për të ndryshuar qëndrimin ndaj RMV

Zhurnal Ads

Sofje, 29 nëntor – Zëvendës kryeministri bullgar Krasimir Karakachanov tha në një intervistë televizive sot se Bullgaria do të vazhdojë të mbrojë interesat e saj kombëtare, pavarësisht nga fakti që, siç tha ai, kishte faktorë të jashtëm që përpiqeshin të bindnin udhëheqjen bullgare të hiqte bllokadën ndaj Maqedonisë.

– Nuk mund të them që kemi presion për të ndryshuar mendimin tonë, por do të them se ka faktorë të jashtëm që na bindin, edhe pse jo unë personalisht. Unë nuk besoj se Borisov do të përkulë qëndrimin e tij,” përfundoi Karakachanov.

Disa vende në BE preferojnë që Maqedonia të jetë pjesë e Bashkimit Europian për shkak të interesave gjeostrategjike, por ministri i mbrojtjes beson se kjo nuk mund të ndodhë duke neglizhuar interesat bullgare.

– Nuk mendoj se jemi keqkuptuar nga partnerët europianë. Bullgaria kurrë nuk ka dhënë mbështetje të parezervë. Ne thamë në Shkup se nëse nuk respektohet Marrëveshja, nuk do të ketë hyrje në BE, pretendon ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ruzhin: Mungesa e kontaktit dhe debatit përkeqësoi situatën me Bullgarinë

T E

30 vjeçari nga Saraji humb jetën pasi bie në korridorin e ashensorit

E.E.

Jakimovski: Duhet të ketë drejtësi, por unë shoh vetëm zbatim selektiv të ligjit dhe drejtësisë

T E

Radev: Do të ishte gabim i madh nëse Borisov dhe Zaev luajnë shfaqje teatrore para publikut

Z H

Qeveri inicon procedurë për shkarkimin e Zoran Ivanovit nga këshilli mbikëqyrës i MIA-s

T E

Gjermania edhe dy javë kryeson me BE-në, a do të gjendet zgjidhje me Bullgarinë?

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...