Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Karakaçanov: Kushdo që të vijë në pushtet në Bullgar, problemi me Maqedoninë do vazhdojë

Sofje, 27 shkrut – Kushdo që vjen në pushtet pas zgjedhjeve, pozicioni i Bullgarisë për çështjen e integrimit evropian të Maqedonisë nuk do të ndryshojë,” i tha Zëvendës Kryeministri Bullgar Krasomi Karakachanov Bullgarisë ON AIR.

“Pavarësisht nga konfigurimi politik në Bullgari pas zgjedhjeve, nëse qeveria do të dominohet nga GERB ose BSP, nëse VMRO do të marrë pjesë në qeveri apo jo, unë jam i bindur se nuk do të ketë asnjë parti Bullgare që do të dorëzojë interesat kombëtare Bullgare . Dhe kjo është marrëzi në Shkup.

“Ata besojnë se ata munden, me një presion dinak, të jashtëm ndaj Bullgarisë, të vazhdojnë të ndjekin këtë politikë anti-Bullgare, të cilën ata po e ndjekin për dekada, në vend që të ulen me ndershmëri, sinqerisht, normalisht, duke zhvilluar një dialog normal, jo një dialog presioni , “tha Karakaçanov.

“Ata nuk mund të na paraprijnë për një arsye të thjeshtë – ata po trokasin në derën e BE-së dhe ne duhet ta hapim atë. “Nuk ka asnjë mënyrë që ata të mos na gënjejnë,” ka theksuar ai.

Postime të ngjashme

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...