Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Karakaçanov: Zgjidhje për çështjet historike ose bllokadë e negociatave të Shkupit me BE

Sofje, 9 shtator – Ministri Bullgar i Mbrojtjes Krasnimir Karakaçanov tha se Maqedonia po shmang negociatat në komisionin e përbashkët historik për një vit të tërë. Në një intervistë telefonike për Tv24, ai tha se ose negociatat në komisionin e përbashkët historik do të vazhdojnë ose do të vijojë një bllokadë nga Bullgaria në konferencën e parë ndërqeveritare me Brukselin, kur pritet të fillojnë negociatat për pranimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian.

“Nëntorin e kaluar, dhjetë muaj më parë, ju ndaluat punën e Komisionit për Rishikimin e Problemeve Historike. Ne e kemi thënë këtë njëqind herë në dhjetë muajt e fundit, se nëse nuk arrihet marrëveshje për ato çështje, Bullgaria do të hakmerret në konferencën e parë ndërqeveritare derisa të sqarohen çështjet. Ky është pozicioni i Bullgarisë. “Dhe kjo është shumë e qartë në Shkup,” tha ai.

Sipas tij, problemi është në Shkup, jo në Sofje, domethënë, sipas tij, pala maqedonase shmang takimet me historianë bullgarë për të zgjidhur çështjen e Goce Delçevit.

Ai shton se diplomacia maqedonase ka shmangur zgjidhjen e problemeve për 3 vjet që nga nënshkrimi i Marrëveshjes për Fqinjësinë e Mirë.

Diplomatët nga vendet anëtare të BE u takuan dje për të diskutuar një projekt kornizë negociuese për Maqedoninë. Diskutimet në nivelin teknik në BE vazhdojnë të Premten.

Postime të ngjashme

Rinkeviçs pas takimit me Dimitrovin: Shpresoj se Maqedonia e Veriut do të jetë anëtarja e 28-të e BE-së

R Zh

Kuvendi e përfundoi debatin për Projektligjin një pjesë e Malit Sharr të shpallet Park nacional

R Zh

Gjykata Civile dhe Penale Shkup do të përforcohen me nga tre gjyqtarë, vendosi Këshilli Gjyqësor

R Zh

Gjermania kategorikisht kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimor

Z H

39 viktima dhe 603 raste të reja me Covid në Maqedoni

Z H

Universiteti i Tetovës së bashku me Ambasadën e SHBA-ve në vendin tonë dhe Këndin Amerikan në Tetovë shënuan Ditën e Planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...