Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Karantinë 14 ditë për personat që vijnë nga Afrika

Shkup, 3 mars – zhurnal.mk – Ministria e Shëndetësisë njoftoi se Komisioni për Sëmundje Infektive do të propozojë karantinë të detyrueshme 14-ditore në shtëpi për njerëzit që vijnë nga të gjitha vendet e Afrikës.

Deri në këtë moment në vend, siç theksohet, ende nuk është detektuar prania e llojit afrikanojugor të virusit.

Gjatë ditës së nesërme, Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë (ASHAM) do të kryejë analizën e shtupave të dy pacientëve pozitivë me kovid, të cilët janë kthyer nga një udhëtim në Zanzibar. Pacientët menjëherë janë hospitalizuar pasi u janë paraqitur simptomat e para të virusit SarsKov2.

Ministria e Shëndetësisë dhe Komisioni për Sëmundje Infektive, konform pasqyrës aktuale epidemiologjike dhe analizat e Institutit të Shëndetit Publik, nuk e përjashtojnë mundësinë e miratimit të rekomandimeve për masa të reja me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejshme të Kovid-19. U bëjmë apel qytetarëve që t’i respektojnë detyrimisht masat dhe protokollet shëndetësore, siç janë mbajtja e maskës, mbajtja e higjienës së duarve dhe mbajtja e distancës”, qëndron në komunikatë.

Postime të ngjashme

Qeveria kërkon shtyrjen e gjendjes së krizës deri më 31 dhjetor 2021

N E

Trajanov propozon krijimin e një Agjencie kundër Krimit

N E

Analizë / “Islami dhe ndikimi i tij në civilizim”

R Zh

Qeveria miratoi ndryshimet me të cilat rregullohen çmimet për mjekim të Kovid-19

N E

Qeveria i miratoi ndryshimet me të cilat di të rregullohen çmimet për mjekim të kovid-19

R Zh

Nga përplasjen e një kamioni me një automobili ka humburjetën një person, ndërsa tre të tjerë janë lënduar

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...