Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë e Indisë njoftoi të shtunën se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 145.384 raste të reja me Covid-19.

Ky është rekord i ri për një prej shteteve më të goditura në botë nga pandemia, transmeton Gazeta Express.

Përpos infeksioneve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 794 viktima, që është shifra më e lartë në pesë muajt e fundit. Numri i përgjithshëm i të vdekurve nga pandemia shkoi në 168.436, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Ndërkohë shifra e përgjithshme e të infektuarve ka shkuar në 13.21 milionë. Ky numër është i treti më i larti në botë për një shtet, pas ShBA-së dhe Brazilit.

India ka një ndër shifrat më të larta të personave të vaksinuar për Covid-19 me rreth 85 milionë njerëz të vaksinuar. Sidoqoftë, kjo shifër është akoma modeste në krahasim me numrin e përgjithshëm të popullsisë – 1.35 miliard.

Postime të ngjashme

Hainan, hapet Ekspozita e 1-rë Ndërkombëtare të Mallrave të Konsumit e Kinës

R Zh

14 palestinezë dhe tre policë izraelitë janë plagosur gjatë përleshjeve në Jeruzalem

N E

Amnesty International i ka kërkuar falje figurës ruse të opozitës Alexei Navalny

N E

Australia do të heqë ndalimin për shtetasit e saj që kthehen nga India

N E

Pfizer do të kërkojë autorizimin e përdorimit të vaksinës për fëmijët e moshave 2 deri në 11 vjeç

N E

Tensionohet situata në Liginën e Preshevës

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...