Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Katër arsyet e shpeshta që shkaktojnë aksidente trafiku

Shumica dërrmuese e aksidenteve të trafikut janë shkaktuar si pasojë e gabimeve të vozitësve. Mirëpo, këto gabime definitivisht janë të parandalueshme, në rast se është kujdesi i shtuar.

Në vazhdim janë të renditura disa nga arsyet që shpien deri te aksidentet rrugore, njofton autocar.

Vozitja me kufje në vesh

Nëse radioja e veturës është prishur apo mungon fare, dëgjimi i muzikës përmes kufjeve mund të tingëllojë si një alternativë tërheqëse për ngasje në heshtje. Në fakt, nuk është.

Vozitja e tillë ju shkëput nga bota e jashtme. Ju mund të mos dëgjoni që dikush i bie ziles së timonit. Rreziku gjithashtu paraqitet nëse ndonjë nga veturat prapa mund t’u kalojë me shpejtësi. Dëgjimi i muzikës përmes altoparlantit me Bluetooth është një zgjidhje goxha e sigurt.

Ngasja në gjendje të dehur

Shifrat e aksidenteve në gjendje të dehur janë të shumta. Efektet e dehjes gjatë vozitjes janë të shumta dhe negative. Zgjidhja për këtë është e thjeshtë: Mos pini para dhe gjatë vozitjes. Nëse keni pirë, mos vozisni.

Ngasja nën ndikim të substancave narkotike

Ngasja e veturës derisa keni përdorur substanca narkotike mund të shkaktojë aksident trafiku me shumë rreziqe. Përveç që është e paligjshme, substancat narkotike mund të ndikojnë në mos perceptimin e plotë të situatës në trafik.

Ngasja derisa jeni të lodhur

Një sondazh i vitit 2018 nga AA kishte zbuluar se 13 për qind e shoferëve në Britaninë e Madhe kanë pranuar se bien në gjumë derisa vozisin. Afro 37 për qind thonë se kanë qenë të lodhur dhe të frikësuar se mund të binin në gjumë derisa vozisnin.

Studiuesit amerikanë kanë arritur në përfundim së ngasja e makinës pas vetëm pesë orësh gjumë është po aq e rrezikshme sa të ngasësh në gjendje të dehur.

Postime të ngjashme

Toyota Yaris, vetura e vitit 2021 në Evropë

S.B.

Volvo e përkushtuar vetëm në veturat elektrike

S.B.

Legjenda Ferrari 250 GTO është përsëri në shitje

S.B.

Tesla Model S dallohet në rrugë me një timon të ri

S.B.

Land Rover V8 Defender, nga vera në shitje për 100 mijë dollarë

S.B.

Koncepti i Lamborghini Matadaor Hypercar, elemente nga e kaluara dhe e tashmja

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...