Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Katër roje të Papa Franceskut pozitivë me koronavirus, Vatikani: Po monitorojmë situatën në vazhdimësi

Katër anëtarë të Gardës, forca e mbrojtjes personale e veshur me ngjyra të papës, kanë rezultuar pozitive për koronavirus.

Pavarësisht rezultateve pozitive të rojeve, Papa Françesku u pa sot duke kryer detyra, përfshirë takimin me Kardinalin George Pell, pa veshur maskë.

Të katër rojet po tregojnë simptoma dhe aktualisht janë në karantinë, tha zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni në një deklaratë të hënën. Po ashtu, Vatikani tha se rojet kanë simpatoma të lehta të Copvid-19, raportojnë mediat në gjuhën angleze.

foto galeri foto galeri 12PreviousNext
“Ndërkohë të gjithë rojet,në shërbim ose jo, do të mbajnë maska ​​brenda dhe jashtë në vëzhgimin e vazhdueshëm për respektimin të masave të parashikuara shëndetësore,” tha zëdhënësi.

Papa Francesku, 83 vjeç, që mund të jetë veçanërisht i ekspozuar ndaj Covid-19, do të mbahet në monitorim të vazhdueshëm.

Përveç rojeve, vetëm tre persona që banojnë në Vatikan janë infektuar me Covid-19. Javën e kaluar, Vatikani futi kufizime të reja të koronavirusit duke përfshirë mbajtjen e maskave, madje edhe jashtë, si dhe praktikimin e distancës sociale.

Postime të ngjashme

Holanda njeh gjenocidin e Perandorisë Osmane ndaj armenëve, reagon Turqia

S.B.

Bruksel, Samit BE-NATO për sigurinë

S.B.

SHBA kryesoi shpenzimet globale të mbrojtjes për vitin 2020

S.B.

Probleme me motorin, një tjetër avion Boeing 777 bën ulje të detyruar

S.B.

Sulmohet burgu në Haiti, 8 viktima, mes tyre drejtori i burgut

S.B.

“Princi i Kurorës Saudite, i përfshirë në vrasjen e Khashoggit”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...