Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Katër shenja që tregojnë se telefoni juaj është hakuar

A po ndodh diçka e pazakontë me telefonin tuaj? Nëse dyshoni se jeni hakuar, lexoni këtë artikull për të kuptuar më shumë nëse ai është hakuar apo jo. 

Bateria shkarkohet më shpejt se zakonisht

Kjo është një nga mënyrat më efektive që mund të kontrolloni nëse jeni “hakuar”. Nëse nxehet pa ndonjë arsye (edhe kur nuk është në karikues), është shumë e mundur që të jetë një aplikacion i aktivizuar në sfond, edhe kur ekrani është i fikur.

Ju shpesh “pranoni” reklama

Reklamat “Pop-up” mund të shfaqen në mënyra të ndryshme. Tani është çështje rutine për t’i përjashtuar, ne e dimë se kur mund të shfaqen, dhe ku. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të zbuloni se cili aplikacion po ju dërgon reklama (ose cila faqe në internet nëse është një shfletues interneti) dhe më pas t’i fikni ato.

Transaksione të çuditshme

Sigurisht, nëse vëreni transaksione të pazakonta bankare, pra transaksione nga llogaria juaj që jeni i sigurt se nuk i keni bërë, është shumë e mundur që të jeni viktimë e një hakeri.

Për të bërë gjithçka që keni në dorë për të parandaluar vjedhjen e të dhënave të bankës, para se të jepni një informacion në faqen e internetit, kontrolloni certifikatën e saj SSL – kjo do të thotë që URL-ja të fillojë me “https”.

Mesazhe SMS të dyshimta

Nëse miqtë tuaj ju tregojnë se kanë marrë disa SMS të çuditshme nga ju, ose se dikush nga një numër i panjohur ju kontakton për shkak të një mesazhi të pretenduar që ju u keni dërguar atyre, ka shumë mundësi që pajisja juaj të jetë hakuar.

Në këtë mënyrë, virusi mundohet të “përhapet”, domethënë të gjendet në sa më shumë pajisje. Nëse vëreni një aplikacion të panjohur (i cili mund të jetë shkaku i kësaj), sigurohuni që t’i mohoni hyrjen dhe ta fshini.

Postime të ngjashme

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...