Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Ju me siguri tashmë e dini që simptomat e tiroides joaktive mund të shkaktojnë dëm në peshën tuaj.

Por zhytjet në hormonet tiroide mund të shkaktojnë gjithashtu luhatje në metabolizmin e trurit, duke çuar në harresë, ankth etj. “Të paktën gjysma e grave me një tiroide të ngadaltë përjetojnë simptoma psikologjike”, tha Richard Shames.

Lajmi i mirë? Nëse problemet e tiroides kontrollohen mirë, këto simptoma ka të ngjarë të zhduken, thotë Dr. Shames.

Por, ka katër simptoma që duhet t’i merrni parasysh:

Depresioni

Deri në 50 për qind të depresionit shkaktohet nga një problem i padiagnostikuar i tiroides, sipas Shoqatës Amerikane të Tiroides. “Tiroidja juaj ndihmon funksionin e serotoninës, dopaminës dhe epinefrinës”, shpjegon Dr. Shames, “kështu që kur tiroidja juaj ngadalësohet, kështu rritet edhe prodhimi i këtyre kimikateve të trurit të mirë”.

Dëshirat për sheqer

“Një tiroide e ngadaltë dëmton metabolizmin e sheqerit në gjak, duke çuar në lodhje – dhe kjo çon shumë njerëz të kërkojnë energji përmes sheqerit”, shpjegon Dr. Shames.

Ankthi

Kur tiroidja juaj është nën veprim, trupi juaj mund të kompensojë duke lëshuar adrenalinë të tepërt, e cila shkakton ankth, vëren Dr. Shames.

Harresa

Më shumë se 80 përqind e njerëzve me hipotiroidizëm të gradës së ulët kanë funksion të kujtesës të dëmtuar. “Mendoni për trurin tuaj si një kompjuter dhe tiroiden si energji elektrike”, shpjegon Dr. Shames.

Postime të ngjashme

Shkoni në shtrat të uritur ose hani natën vonë?

D V

Shtatë shenja që tregojnë se presioni juaj i gjakut është ‘jashtëzakonisht’ i lartë

D V

Nuk e shkakton klori i pishinës irritimin e syve, por djersa dhe urina

D V

Pesë rastet kur diabetikët duhet të shkojnë në urgjencë

D V

Ilaçet kundër kolesterolit dhe presionit të gjakut mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga COVID

D V

Trajtimi bashkëkohor i kolesterolit të ritur në gjak

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...