Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Katër viktima dhe 75 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Katër viktima dhe 75 raste të reja me koronavirus u raportuan të martën në Kosovë.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga një viktimë u regjistrua në Drenas, Gjilan, Mitrovicë dhe Prishtinë.

Rastet pozitive, ndërkaq, rezultuan pas testimit të 1,312 mostrave.

Shifra prej 75 do të thotë se 5 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

Sipas IKSHPK-së, në 24-orëshin paraprak 546 pacientë u shëruan nga koronavirusi.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë shkon në 105,711, i viktimave në 2,191 dhe i të shëruarve në 96,012.

Raste aktive aktualisht janë 7,508.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit në fund të muajit mars, me 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë konfirmuan të martën për Radion Evropa e Lirë se Kosova pritet të pranojë sot edhe 4,680 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Postime të ngjashme

KQZ-ja dorëzon raportin e punës në Kuvend, kërkon përmbylljen e reformës zgjedhore

S.B.

Kurti javën e ardhshme sërish në Bruksel, takimi me liderët e rajonit shihet si produktiv

S.B.

Limaj: Me Ukshin Hotin mburrën shqiptarët, nuk do të ndalemi së kërkuari zbardhjen e fatit të tij

S.B.

Richard Grenell: Pse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani nuk i kanë dënuar sulmet me raketa të Hamasit

S.B.

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

S.B.

Padisa ndaj Serbisë, LDK mbështet Lëvizjen Vetëvendosje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...