Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

KE e dënon brutalitetin policorë kundër romëve

Bruksel, 28 shtator, zhurnal.mk – Komisioni Evropian është njoftuar edhe e dënon brutalitetin policorë kundër personave me origjinë rome në Manastir javën e kaluar.

“Qartë dënojmë përdorimin të padrejtë të forcës dhe vërejmë se autoritetet kanë dënuar incidentin dhe kanë ndërmarrë hapa për t’i sjellë përgjegjësit përpara drejtësisë,” deklaroi zëdhënësja për Zgjerim e Komisionit Evropian Ana Pisonero.

Komisioni Evropian nuk ka komentuar hetimin ose procedurat gjyqësore, por tha se qëndrimi i tij mbi brutalitetin e policisë dhe përdorimin e tepruar të forcës ishte “shumë i qartë”.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...