Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

KE rekomandon se Ballkanit i duhet rrugë e gjatë në luftën për ajrin e pastër

Zhurnal Ads

Bruksel/Shkup, 23 nëntor – Përdorimi i karburanteve të ngurta, qymyrit në industri, energjisë dhe ngrohjes shtëpiake dhe gazrave të shkarkimit nga makinat e vjetra janë shkaqet kryesore të ndotjes në Ballkanin Perëndimor, tha Komisioni Evropian sot.

“Ne nuk e shohim progresin dramatik që nevojitet, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin e qytetarëve,” tha komisioneri i mjedisit Virginius Sinkevicius.

Komisioni Evropian dhe Agjencia Evropiane e Mjedisit theksojnë se ata po punojnë me vendet e Ballkanit Perëndimor për të arritur standardet teknike kur bëhet fjalë për cilësinë e ajrit, dhe kështu të mbrojnë jetën dhe shëndetin e qytetarëve.

Ai shtoi se vendet në rajon ende po përballeshin me “punë të mëdha” në zonë, e cila kërkonte si vullnet politik ashtu edhe mbështetje financiare.

“Një marrëveshje e gjelbër është duke u përgatitur me Ballkanin Perëndimor, në të cilën ne do të përcaktojmë dhe t’i qasemi sfidave me të cilat përballen vendet.”

“Unë mendoj se është e rëndësishme jo vetëm për rajonin më të madh, por edhe për BE dhe bashkëpunimin, dhe unë jam optimist se ne mund të arrijmë rezultate që do të jenë të dukshme.”

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Moti për sot në Maqedoninë e Veriut

E.E.

Filloi rikonstruimi i rrugës “Xhon Kenedi”

Z H

Shkup/Qendër: 15 fëmijë në izolim pasi mësuesja u rezultoi pozitiv me virus

Z H

Bie dënimi prej 14 vitesh burg për Naser Eshtrefin, gjykimi do të nis nga fillimi

E.E.

Janë dënuar 528 persona për mosmbajtjen e maskës

T E

Qyteti i Shkupit projektoi buxhetin për vitin 2021, sivjet më pak fonde përshkak covid

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...