Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Ken Block shet Ford Hoonitruckun për një milion dollarë

Shoferi profesionist amerikan i tubimeve Ken Block njoftoi përfundimin e partneritetit të tij dhjetë-vjeçar me Fordin në fillim të këtij viti, dhe që nga ajo kohë ne kemi parë në shitje disa prej tij palestinezë legjendar dhe makina të racës. Njëri prej tyre u bë Ford Hoonitruck.

Është një Ford F-150 jashtëzakonisht i modifikuar nga 1977, i cili u bë pjesë e flotës së Block në vitin 2018 dhe debutoi në panairin SEMA.

Sidoqoftë, vetëm pamja e jashtme thotë se është një model F150 nga 1977, por në fakt vetura është larg kësaj, raporton motortrend.

Është bërë nga e para, duke përfshirë panelet e trupit të aluminit. Mundësohet nga një motor 3.5 litërsh EcoBoost V6 i marrë nga një garë Ford GT Le Mans dhe akorduar në 914 kuaj/fuqi. Motori është i çiftuar me një transmetim Sadev me 6 shpejtësi që transmeton energji në të katër rrotat.

Hoonitruck aktualisht është në përfaqësinë LBI Limited në Pontiac, Michigan, dhe pronari i ri do të duhet të lërë mënjanë 1.1 milion dollarë. Ai gjithashtu do të marrë shumë pjesë rezervë si rims, panele trupi, drita, komponentë pezullimi dhe një motor të plotë 3.5 litërsh V6 nga programi Ford GT Le Mans.

Postime të ngjashme

Prodhimi serik i veturës elektrike Audi A6 E-Tron pritet të fillojë gjatë vitit të ardhshëm

D V

Fillimi i dekadës që ndryshoi gjithçka, kroati Mate Rimac publikon videon e para 11 viteve – bënte gara nëpër rrugë me BMW-në e tij

D V

Gara e katër veturave të vogla, nga Citroen Ami e deri te Renault Twizy

D V

Garë e ashpër mes F1, Lamborghini Huracan dhe Nissan GT-R

D V

Britanikja ndalohet sepse po voziste 209 kilometra në orë – ky është arsyetimi qesharak i saj para policisë

D V

Aston Martin mburret: Shitjet u rritën 224 për qind

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...