Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Keni gushë? Eliminoni tepricën me ushtrime efikase

Ekzistojnë disa gjëra të cilat mund t’i kontribuojnë krijimit të gushës

Gjëja kryesore është pesha e tepërt, ndërkaq shkaktari tjetër është mënyra joaktive e jetës.

Nuk është me rëndësi si ju është krijuar, me rëndësi është si do ta zhdukni, dhe mundeni ta bëni këtë.

Si edhe të gjithë muskujt e trupit mundeni t’i ushtroni edhe ata të fytyrës, transmeton Telegrafi.

Shumë njerëz e kanë problem gushën e varur. Ajo është përgjithësisht gjenetike, por ekzistojnë disa ushtrime të miratuar nga mjekët, të cilat mund ta largojnë gushën e varur.

Me ushtrim të rregullt është e mundshme t’i rregulloni muskujt e lëshuar dhe të qeses së keqe e cila varet në mjekër.

Në këtë video-xhirim mund të shihni cilat janë ato ushtrime efikase për eliminimin e tepricës dhe tendosjen e gushës.

Gjithashtu është shumë me rëndësi të pini shumë ujë dhe të zvogëloni sasinë e kripës të cilën e konsumoni në organizëm.

Postime të ngjashme

Tymosja e tepruar e marihuanës ju bën ‘dështak’

Dafina Vidishiqi

Si të lehtësoni dhimbjet e kockave dhe nyjeve?

Lea Muslija

Si ndikojnë temperaturat e larta tek personat që kanë probleme me tensionin e gjakut?

Lea Muslija

Higjienë orale me aparate fikse ortodonte

Zekirija Haxhiu

Ushqimet që mund të ngadalësojnë progresin e humbjes në peshë

Dafina Vidishiqi

Gabimet që ju plakin më shpejt

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...