“Këpurdhat e Zeza” shkaktare të më shumë se 4300 vdekjeve në Indi

Më shumë se 4,300 njerëz kanë vdekur nga sëmundja vdekjeprurëse e “kërpudhave të zeza” në Indi, në një epidemi në rritje që prek kryesisht pacientët me COVID-19.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, India ka raportuar më shumë se 45 mijë raste të këtj infeksioni të rrallë dhe të rrezikshëm, të quajtur mukormikozë, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Mansukh Mandaviya.

Sëmundja ndikon në hundë, sy dhe ndonjëherë në tru, dhe zakonisht godet 12-18 ditë pas shërimit nga COVID-19.

Gati gjysma e atyre të infektuar janë ende duke marrë trajtimeMjekët thonë se sëmundja ka një lidhje me steroidet e përdorura për të trajtuar coronavirusin, dhe diabetikët janë më të rrezikuar.

Related posts

Të paktën pesë të vdekur nga të shtënat me armë në universitetin në Rusi – bëhet e ditur se çfarë kishte shkruar sulmuesi në rrjetet sociale

D V

Zhvillimi i industrisë së energjinë me hidrogjen,hap i rëndësishëm në uljen e emetimit të karbonit

Z H

Mbi 300 zjarrfikësve iu deshën gjashtë orë për të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një ndërtese të lartë banimi në Kinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More