Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kërkohet mënyrë për t’i rritur kompetencat e inspektorëve

Shkup, 5 tetor – Zëvendëskryeministri i Qeverisë i caktuar për luftimin e korrupsionit dhe krimit, Ljupçe Nikollovski, ministri i MPB-së, Oliver Spasovski, Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, kryetarja e Këshillit Inspektorial, Magdalena Filipovska-Grashkoska dhe drejtorët e shërbimeve inspektoriale, mbajtën mbledhje në lidhje me kontrollet që ndodhën gjatë kësaj fundjave si dhe propozimet për propozimet për rritjen e kompetencave të inspektorëve.

Në mbledhje u shqyrtuan ndryshimet e propozuara në Ligjin për mbrojtje të popullatës nga sëmundjet ngjitëse e që parashohin autorizime më të mëdha për inspektoriatet të cilët inspektojnë nëse zbatohen protokollet.

Kompetencat e reja janë paraparë të vlejnë për të gjitha inspektoratet si në nivel shtetëror ashtu edhe në nivel lokal, ndërsa propozimet do të dërgohen në mbledhjen e ardhshme qeveritare.

Ndryshe, që nga fillimi i muajit deri sot, Inspektorati Shtetëror kishte 160 kontrolle në gjithë shteti. Më së shumti në Manastir 37, Gostivari 30, Shkup 28, dhe në qytete tjera.

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...