Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kërkohet paraburgim për dy pjesëmarës në protestën për rastin Monstra

Shkup, 27 shkurt – Prokuroria e Shkupit ka filluar procedurat kundër dy pjesëmarrësve në protestë të dhunshme mbi vendimin në rastin “Monstra”.

Ata ndiqen penalisht për një vepër – pjesëmarrje në një turmë që do të kryejë një krim në përputhje me nenin 385 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 të Kodit Penal. Të dyshuarit janë të moshës 22 dhe 19 vjeç, sipas Prokurorisë.

Pas fjalës së organizatorit të protestës, të dyshuarit dhe disa persona të tjerë filluan të vepronin së bashku kundër oficerëve të policisë, duke hedhur gurë, pllaka bekaton, shufra metalike dhe sende të tjera, në përpjekje për të thyer kordonin e policisë.

Si rezultat, një gazetar i pranishëm në vendin e ngjarjes u plagos rëndë, dhe 11 oficerë policie u plagosën – thonë Prokuroria.

Meqenëse ekzistojnë rrethana që tregojnë se të dyshuarit mund të largohen ose të përsërisin krimin, prokurori publik kompetent i paraqiti një propozim gjyqtarit të procedurës paraprake të Gjykatës Themelore Penale Shkup për të caktuar paraburgimin për dy të dyshuarit.

Pasi Ministria e Brendshme të përfundojë akuzat penale kundër personave të tjerë që kanë kryer veprime të dhunshme gjatë protestës, Prokuroria Themelore Publike në Shkup do të fillojë procedime penale edhe kundër tyre.

Postime të ngjashme

A po fundoset, BDI-ja me ekzekutivin aktual në krye me Artan Grubin ?

R Zh

Liberalët ballkanik për non-pejperin: Kriza e kovidit në rajon dhe BE tokë pjellore për ide të rrezikshme nacionaliste për rishikim të kufijve

R Zh

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...