Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Këshilli gjyqësorë shkarkon nga detyra dy gjykatëse nga Ohri, ja arsyet

Ohër, 24 dhjetor – Këshilli Gjyqësor shkarkoi dy gjykatës. Organi më i lartë gjyqësor njoftoi se ata u shkarkuan për shkak të punës joprofesionale dhe neglizhencës.

Këshilli Gjyqësor nuk tregon emrat e gjykatësve, ndërsa jozyrtarisht bëhet fjalë për dy gjykatës nga Gjykata e Ohrit. Njëri ka gjykuar çështje penale, tjetri civile. Alsat zbulon se gjykatësja Vesna Kiçeec, e cila mund të ankohet në Supreme, është midis të shkarkuarve.

Ajo i ka gjykuar një shtetasi serb i cili rrahu fatalisht një burrë nga Ohri gjatë pritjes së vitit 2016.

Fillimisht, shtetasi serb u dënua me 16 vjet burg, por Gjykata e Apelit në Manastir e ktheu gjykimin nga fillimi. Ndërkohë, i dyshuari u la i lirë nga paraburgimi dhe u kthye në Serbi.

Ai kurrë nuk është paraqitur në gjykatën e Ohrit për rigjykimin.

Postime të ngjashme

Petrovska: Nuk ka mbikëqyrje mbi punën e sistemit për përgjim

T E

Qeveria: Nuk ka kërkesë nga Bullgaria që komuniteti etnik bullgar të përfshihet në Kushtetutë

T E

Filipçe: E ndjekim situatën, javën e ardhshme do të vendosim se a nevojiten masa resteriktive shtesë

T E

Komisioni për mbrojtje dhe siguri debaton mbi Ligjin për shtetësi, ja qëndrimet

T E

Deputeti Rexhepi takon kreun e Sarajit, Bexhetin: Diskutohet ndërtimi i urës në Llokë

T E

PE kërkon që Shkupi dhe Tirana të fillojnë negociatat, vazhdimin e luftës kundër korrupsionit dhe reformat

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...