Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Këshilli i ambasadorëve: Kërcënimi i Bullgarisë për bllokimin e mundshëm të anëtarësimit në BE, është i pahijshëm

Zhurnal Ads

Shkup/Sofje, 1 nëntor – Këshilli i Ambasadorëve tha se konsideronte kërcënimin e Bullgarisë për të bllokuar rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian nëse Maqedonia Veriore nuk do të pranonte që identiteti dhe gjuha maqedonase e Maqedonisë kishin rrënjë bullgare, siç kërkojnë disa burime.

Këshilli i Ambasadorëve thekson se e vërteta për veçantinë e popullit maqedonas dhe kombit maqedon është në arkivat botërore ku mbahen dokumente dhe fakte që janë objekt i përpunimit nga historianët dhe në asnjë rast nuk mund të jenë subjekt i pazareve nga ndonjë anësore.

Në ditët e fundit, marrëdhënia dhe bashkëpunimi midis Republikës së Maqedonisë Veriore dhe Republikës së Bullgarisë po vihen në dyshim në një mënyrë të papranueshme me Memorandumin shpjegues të dërguar nga pala Bullgare te anëtarët e BE para fillimit të konferencës së parë ndërqeveritare në dhjetor të këtij viti vendi ynë me BE-në.

Këshilli pyet veten pse Sofja zyrtare vendosi për një akt të tillë në mbrëmje, të cilin ne presim të fillojmë me vendime pozitive dhe vlerësime të progresit dhe gatishmërisë sonë për të filluar negociatat.

Më 31 tetor 2020, fqinji ynë lindor zyrtarisht doli përmes mediave të huaja dhe vendosi kushte që praktikisht janë shantazh për ne si një shtet sovran dhe i pavarur, ndërsa vendosin pyetje të pahijshme në formën e tregtisë me identitetin dhe gjuhën maqedonase dhe faktet nga historia, theksojnë nga Këshilli të ambasadorëve.

Republika e Maqedonisë Veriore nga viti 2017, theksojnë nga Këshilli, hapi me vendosmëri një faqe të re në marrëdhëniet dhe bashkëpunimin me marrëveshjet e nënshkruara me Republikën e Greqisë dhe Republikën e Bullgarisë dhe sinqerisht filloi zbatimin e pikave të rëndësishme në marrëveshje pasi i përshtatet një vendi me orientim pro-evropian.

Këshilli i Ambasadorëve i jep mbështetje të hapur presidentit Stevo Pendarovski dhe kryeministrit Zoran Zaev në pozitat e shquara që me kushte të tilla dhe kërkesa të tilla nuk ka lëshime dhe kompromise.

Me këtë rast, Këshilli thekson rolin e Parlamentit Evropian, Komisionit Evropian dhe me miratim të madh interpreton dhe pranon informacionin pozitiv deri më tani që mënyra për të filluar negociatat është e hapur ndërsa çështjet dhe problemet bilaterale do të duhet të zgjidhen siç parashikohet nga Evropa dhe ligji ndërkombëtar dhe në frymën e bashkëpunimit dypalësh, thuhet më tej në deklaratën e lëshuar nga Këshilli i ambasadorëve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

D-r.Panovski: Tre muajt më të rënda janë para nesh

admin

53 nxënës dhe 8 mësues janë vendosur në izolim shtëpiak që nga fillimi i vitit shkollor

Z H

Mbyllet një lokal në Tetovë, 29 persona kanë qenë brenda jashtë orarit të lejuar

T E

Në UT “Inno Tech Club” bashkëbisedoi me studentët për inovacionet teknologjike dhe mundësitë e zhvillimit të karrierës

E.E.

Gjithsej 482 pacientë janë shtruar në qendrat kovide në Shkup

E.E.

Zv/kryeministri Dimitrov për vizitë pune në Gjermani

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...