Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Këshilli i Ambasadorëve: Nuk mund të lejohet që ambasadori i RMV-së të ketë edhe shtetësi të një vendi tjetër

Shkup, 16 dhjetor, zhurnal.mk – Këshilli i Ambasadorëve lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur shqetësim dhe befasi të madhe për lajmet në media se një grup i vogël deputetësh, siç theksohet, “luftëtarët e të drejtave të njeriut” në kushtet e pandemisë së rëndë të coronavirusit dhe thellimit të krizës ekonomike, përparësia e angazhimit të tyre parlamentar është të ndryshojnë nenin e Ligjit për Punët e Jashtme i cili do t’i mundësojë për ambasador të jetë një qytetar i Maqedonisë i cili gjithashtu ka shtetësinë e një vendi tjetër.

Këshilli kujton se deri më tani ishin dërguar ambasadorë të Maqedonisë që kishin shtetësi tjetër, por ata hoqën dorë nga shtetësia e tyre e huaj.

“Kjo praktikë pozitive tregon se disa kandidatë të rinj për këtë pozitë më të lartë në diplomaci nuk dëshirojnë të heqin dorë nga shtetësia e vendeve anëtare të BE-së dhe akoma duan të bëhen ambasadorë të Maqedonisë. Këto janë padyshim motivet e këtij propozimi për ndryshime në Ligjin për Punët e Jashtme në fushën e shtetësisë, ndërsa kërkesa për të kaluar një procedurë të shkurtuar është vetëm një konfirmim për ta bërë atë sa më shpejt të jetë e mundur”, thonë nga Këshilli i Ambasadorëve.

Në të njëjtën kohë, Këshilli i Ambasadorëve i kujton qeverisë se shtetësia e ambasadorëve të emëruar në të gjithë botën rregullohet nga Konventa e Vjenës e vitit 1961 për Marrëdhëniet Diplomatike dhe nuk mund të jetë subjekt i ndonjë pazari ose përmbushjeje të dëshirave personale të aktivistëve të partisë.

Postime të ngjashme

Çkatroski: Zaev po punon me inercion ndaj problemeve me Bullgarinë

Z H

Snopçe: Shumica qeveritare nuk mund të sigurojë kuorum, do të mbështesim çfarëdo lloj interpelance

Z H

Boban Iliç vetëdorëzohet, do të vuaj vetëm 3 vjet burg

R Zh

Takim i ministrit Spasovski me ambasaorin çek Mirosllav Toman

R Zh

7 të vdekur dhe 726 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Z H

Petkovski: Pasi Radev reagoi ashtu, mendova se ju kemi shpallur luftë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...