Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Këshilltari i Hotit: Merkel e Macron kanë përmendur fundin e vitit si përmbyllje e procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Këshilltari i kryeministrit Avdullah Hoti, Xhavit Beqiri, ka zbuluar se kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, kanë thënë se dialogu Kosovë – Serbi duhet të përfundojë deri në fund të vitit.

Kështu tha ai në RTV Dukagjini, ku mes tjerash shtoi se dialogu duhet të përfundojë me njohje reciproke.

“Të gjitha tematikat që do të shtjellohen dhe të gjitha marrëveshjet tjera eventuale do të bien në ujë nëse nuk ka njohje nga Serbia. Kosova nuk ka asnjë obligim t’i përmbahet asnjë marrëveshjeje nëse nuk ka njohje nga Serbia”, tha ai.

Beqiri mes tjerash tha se nga Merkel dhe Macron është bërë e qartë se procesi i dialogut nuk duhet të jetë i pafund.

“Në takimin e ndërmjetësuar nga Merkel dhe Macron është bërë e qartë se ky nuk është një proces i pafund. Është përmendur edhe fundi i vitit si përmbyllje e procesit. Pra ka afat kohor se kur do të përmbyllet dialogu”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

AAK kërkon nga Qeveria sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave për krejt qytetarët

R Zh

VV mban mbledhjen e qendrave – theksohet domosdoshmëria e ndryshimit të ligjit për zgjedhje

R Zh

NUMËR I LARTË I RASTEVE ME COVID-19 NË PRISHTINË

Lea Muslija

“Mos u hidhëro që nëna jote e përlotur të pret gjithë natën të vish”, fjalët prekëse të babait të Luran Ahmetit

Lea Muslija

Goditet një këmbësore nga një veturë në veri të Mitrovicës

Lea Muslija

Duke e injoruar UÇK-në tentojnë ta rishkruajnë historinë e lirisë sonë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...