Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Kështu përfitojnë gjigantët e teknologjisë nga kriza e COVID-19

Ndërsa shumë kompani po luftojnë për jetën e tyre, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook dhe Microsoft po ecin mirë.

Kriza e coronavirusit po bën që ndërmarrjet e shumta të përjetojnë rënie masive të shitjeve. Shumë po përpiqen të mbijetojnë ose tashmë janë dorëzuar në presionin e kostove të rrjedhës për shkak të mungesës së të ardhurave. Nga ana tjetër, grupet e mëdha të teknologjisë amerikane po shijojnë një rritje masive. Shifrat e fundit tremujore të botuara nga Alphabet, Amazon, Apple, Facebook dhe Microsoft dëshmojnë për këtë.

Në tremujorin e kaluar, Amazon kishte shitje prej 96.1 miliardë dollarësh, një rritje prej 37 për qind krahasuar me vitin e kaluar. Fitimet u rritën në 6.3 miliardë dollarë nga 2.1 miliardë dollarë në tremujorin e tretë të vitit të kaluar. Alphabet kishte shitje prej 46,17 miliardë dollarë, 14 për qind më shumë dhe fitimet u rritën me 24 për qind në 11,21 miliardë dollarë, transmeton Telegrafi. Apple arriti shitje prej 64.69 miliardë dollarë (plus 1 për qind) dhe një fitim prej 12.67 miliardë dollarë (minus 3 për qind) pavarësisht gjeneratës së re të vonuar të iPhone.

Përkundër rënies së buxhetit të reklamave, Facebook gjeneroi shitje prej 21.2 miliardë dollarë (plus 22 për qind) dhe një fitim prej 7.85 miliardë dollarë (plus 29 për qind) me klientët e tij. Microsoft ka 37.2 miliardë dollarë shitje (plus 12 për qind) dhe fitime prej 13.9 miliardë dollarë (plus 30 për qind).

Secili nga pesë të mëdhenjtë përfitoi gjatë krizës nga rritja e kërkesës për produktet dhe shërbimet e tyre specifike. Kjo është ndoshta më e dukshme në Amazon. Shitësi me pakicë në internet furnizon njerëzit në të gjithë botën të cilët, për arsye sigurie, tani preferojnë të blejnë në internet sesa në dyqane fizike. Trendi parashikohet t’i japë kompanisë shitje fantastike gjatë krishtlindjeve.

Gjatë krizës, Alphabet mbajti gati shërbime të shumta të Google, të cilat u mundësuan institucioneve arsimore ose kompanive të vazhdojnë punën e tyre. YouTube u përdor më shpesh për qëllime profesionale dhe argëtuese. Të ardhurat nga reklamat nga portali video i Alphabet u rritën me një të tretën në 5 miliardë dollarë.

Apple shiti më shumë kompjuterë Mac dhe iPad pavarësisht rënies së shitjeve të iPhone (sidomos në Kinë, pak më pak se 30 për qind). Pajisjet shtëpiake janë shumë të kërkuara për shkak të kufizimeve të daljes. “Nga mësimi në distancë te zyra e shtëpisë, produktet e Apple janë një dritare në botë ndërsa pandemia vazhdon”, tha CEO Tim Cook.

Gjatë periudhës së coronavirusit, Facebook u dha shumë njerëzve mundësinë për të mbajtur kontakte pa kontakt. Për shkak se ka shumë kompani të vogla dhe të mesme të prekura nga pandemia midis klientëve të saj të reklamave, të ardhurat nga reklamat ranë në pranverë. Pas kësaj, megjithatë, pati një rikthim të të ardhurave me një intensitet të papritur.

Sipas analistëve, kjo është për shkak të faktit se kompanitë janë detyruar të zgjerojnë me shpejtësi kanalet e tyre të shitjes në internet. Si rezultat, Facebook ishte në gjendje të kapërcejë lehtësisht një bojkot të reklamuesve në verë, i shkaktuar nga veprime të papërshtatshme kundër gjuhës së urrejtjes.

Microsoft, nga ana tjetër, ishte në gjendje të ofrojë mjete të shumta për zyrën në shtëpi dhe t’u sigurojë kompanive të gatshme të digjitalizojnë me infrastrukturën e saj cloud.

Postime të ngjashme

Bëhen të ditura data e lëshimit të iPad Pro 2021, çmimi dhe disa karakteristika “të veçanta”

S.B.

Oppo po përgatit një telefon rrokullisës me një ekran 7 inç

S.B.

Ikona e Windows 95 hyn në histori

S.B.

Sony pranon se mund të duhet të ridizajnojnë PS5

S.B.

Sulmet masive kibernetike kryesisht paralizuan internetin në Belgjikë

S.B.

Ristartojeni telefonin tuaj me Android tani – pastaj lexojeni këtu pse!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...