Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Kesiç: Ballkani nuk do të jetë në listën e prioriteteve të ShBA-ve

Uashington, 10 janar – Ballkani në të ardhmen e afërme nuk do të jetë në listën e prioriteteve të administratës së re amerikane, por do të jetë në periferi të interesave vitale të Uashingtonit, konsideron shefi i përfaqësisë së Srpska në Uashington Obrad Kesiç.

Ai theksoi se duhet të pritet formimi i ekipit të ri të presidentit të ShBA-ve për politikë të jashtme dhe vetëm pastaj mund të shihen drejtimet e vërteta të veprimit.

Kesiç beson se ShBA vështirë do të heq dorë nga sfida që të tregohet e fuqishme dhe të kthejë politikën e vjetër të dominimit, që ishte shembull i hipokrizisë dhe mendjemadhësisë se ka vetëm një qashe të drejtë për të gjitha shtetet në botë.

Ai ka përsëritur për “Veçernje Novosti” se ShBA nuk është ajo që ishte para 10 apo 20 viteve dhe po ashtu nuk është fuqia më e madhe ekonomike si ishte, pasi tash Kina e ka kaluar.

Postime të ngjashme

Bajraktarov: Rritet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë në psikiatër

Z H

Shtyhet seanca gjyqësore për rastin “Organizatorët e 27 prillit”

Z H

Për 24 orë janë regjistruar mbi 10 mijë mërgimtarë

Z H

Barbov: Pacientët që humbën shijen gjatë infektimit, do të kenë pasoja më të rënda

Z H

Konsultime onlajn për punën e Grupit punues sektorial për mjedisin jetësor dhe ndryshimet klimatike

Z H

Seancë e re për “Organizatorët e 27 prillit”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...