Agjencia Zhurnal.mk

Këta janë dy shqiptarët që fituan çmimin prestigjioz amerikan për kinematografi

Dy shqiptarë fituan çmim të rëndësishëm në “Grammy”.

Kinematografët e “Tokës së mjaltit”, Samir Luma dhe Fejmi Daut, janë fitues të çmimit për kinematografi më të madhe për Film dokumentar të ndarjes së 34-të të çmimeve ASC (The Amerikan Society Cinematographers), shkruan lajmi.net. Këtë çmim ua dha regjisori Tod Filips, i cili tha se kjo është “kohë e artë për filmin dokumentar”.

Kujtojmë se ky film me regji të Lubomir Stefanov dhe Tamara Kotesvska, produksioni është i Atanas Georgiev, i cili është edhe montues, ndërkaq kinematografia është e Samir Luma dhe Fejmi Daut është në garë për “Oskar” në dy kategori – për film më të mirë dokumentar dhe për film më të mirë të huaj.

Videon mund ta ndiqni duke klikuar KËTU.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...