Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Këtë javë fillon ndërtimi për spitalin e modular në Gjevgjeli

Gjevgjeli, 23 nëntor, zhurnal.mk – Në fund të kësaj jave, fillon ndërtimi për spitalin e modular në Gjevgjeli.

Siç informojnë nga Ministria e Shëndetësisë, fusha në të cilën do të vendoset spitali i modular covid në Gjevgjeli është gati, ndërsa në fund të kësaj jave pritet të fillojë ndërtimi i spitalit. Betonizimi është kompletuar plotësisht, dhe është instaluar infrastruktura – furnizimi, kullimi në rrjetin e kanalizimit, kabllot nëntokësore të energjisë.

Qendra Covid në Gjevgjeli do të ketë një sipërfaqe prej 400 metra katrorë me një hyrje të veçantë për stafin. Do të ketë një hyrje të veçantë për pranimin, regjistrimet, ekzaminimin, testimin, mundësinë e rrezeve X, ekzaminimin EHO të pacientëve dhe përcaktimin e terapisë.

Në segmentin e fundit do të ketë një dhomë izolimi dhe një spital për deri në 15 pacientë.

Postime të ngjashme

Arafat Shabani: Nuk mund të detyrojmë mësimdhënësit të vaksinohen

Zekirija Haxhiu

Covid/ 5 të infektuar dhe 1 viktimë

Zekirija Haxhiu

Zaev: Nuk lejojmë në tryezë të vendoset identiteti dhe gjuha maqedonase

Zekirija Haxhiu

Himni i Maqedonisë V. më tepër monoetnik se sa multietnik, çfarë duhet ndryshuar?

Zekirija Haxhiu

Vullnet Ameti takohet me akademikun Marenglen Verli nga Shqipëria

Zekirija Haxhiu

Alternativa-ASH: Edhe një dështim tjetër në procesin integrues

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...