Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

Instagram ka ndryshuar udhëzimet e saj dhe lejon fotografi nudo në kushte të caktuara.

Facebook dëshiron të rregullojë udhëzimet për fotografitë nudo në Instagram.

Platforma e mediave sociale po reagon kështu ndaj rekomandimeve të organit të ri mbikëqyrës. Ajo u përdor vitin e kaluar për të vendosur mbi përmbajtjen e diskutueshme. Paneli kishte rekomanduar që disa fotografi të lejohen, për shembull kur ato trajtojnë çështje shëndetësore, transmeton Telegrafi.

Udhëzimet e përditësuara në Instagram tani thonë se lakuriqësia, në veçanti pamjet e thithkave të grave, janë të ndaluara “përveç nëse këto gra përdoren për të rritur ndërgjegjësimin gjatë ushqyerjes me gji, pas lindjes së fëmijës dhe në momentet pas, në kontekste të lidhura me shëndetin (p.sh. pas një mastektomi për gji kancer ose gjatë operacionit të ndryshimit të gjinisë) ose si rezultat i një proteste. Lakuriqësia në fotot e pikturave dhe skulpturave është gjithashtu e lejuar”.

Më shumë transparencë

Kryesisht ka të bëjë me transparencën, për shembull se si Facebook vendos për informacion të rremë në lidhje me coronavirusin dhe si duhet të trajtohet humori dhe satira. Për këtë qëllim, do të zhvillohet një “Qendër e Transparencës” për të siguruar informacion mbi standardet e komunitetit.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...