Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Këto janë arsyet pse nuk duhet ta pini kurrë çajin me qumësht

Çaji është i shkëlqyeshëm kundër ftohjeve, por edhe në parandalimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru, por vetëm nëse qumështi nuk shtohet në çaj

Shkencëtarët gjermanë kanë provuar se çaji ka një efekt pozitiv në qarkullim dhe relakson enët e gjakut, por gjithashtu kanë provuar se qumështi e eliminon atë efekt të dobishëm, transmeton Telegrafi.

Këto përfundime shpjegojnë faktin se në shtetet si Britania e Madhe, banorët e së cilës konsumojnë sasi të mëdha çaji me qumësht, rreziku i sëmundjeve të zemrës dhe i enëve të gjakut nuk është ulur.

– Meqenëse qumështi ndryshon aktivitetet biologjike të përbërësve të dobishëm të çajit, është e mundur që efektet pozitive të çajit të zhduken në raste të sëmundjeve të tjera, tha një nga shkencëtarët e përfshirë në kërkim.

Kjo do të thotë që nëse qumështi ka një efekt negativ në luftën kundër sëmundjeve të zemrës, ai mund të ketë një efekt po aq negativ në luftën kundër tumoreve.

Postime të ngjashme

Si të mbrohemi nga rrezet UVA/UVB

S.B.

Disa mënyra se si të përballeni me pasojat psikologjike të pandemisë

S.B.

Ecje një orë në javë apo 15 minuta në ditë për të mbajtur nën kontroll osteoartritin

S.B.

15 ushqimet anti-inflamatore që duhet të filloni të konsumoni menjëherë

S.B.

Si ndikon një orë ecje në javë për Osteoartritin

S.B.

Një pilulë nga Pfizer për të trajtuar COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në fund të vitit 2021 – Ja çfarë dihet deri më tani

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...